G-gjo Gavrilovic. Utvrdjeno mi je cistiticen artritis na zglobovime obe ruke. imam bolove a prste tesko upotrebljavam. Mozete li mi reci kakva je to bolest i kako sebi pomoci. Hvala

Poštovani,
Reumatoidni artritis je hronično zapaljensko reumatsko oboljenje koje pre svega zahvata zglobove ali ne retko i unutrašnje organe, nervni sistem i kožu. Usled ponavljanih upalnih procesa, vremenom dolazi do oštećenja zglobova. To se manifestuje bolovima, ukočenošću, deformacijama i poremećajem funkcije zahvaćenih zglobova.
Reumatoidni artritis počinje podmuklo, sa sporim razvojem simptoma i znakova, što može trajati nedeljama pa i mesecima. Najčešće prve tegobe koju osete oboleli su jutarnja ukočenost jednog ili više zglobova, praćeni bolom prilikom pokreta. Broj zahvaćenih zglobova je različit, ali je obično veći od pet. U početku broj zahvaćenih zglobova može biti i manji, ali se kasnije umnožava.
Kao po pravilu, zahvaćeni su mali zglobovi šaka i stopala, nešto ređe laktovi, kolena i skočni zglobovi, a još ređe ramena i kukovi. Veoma je bitno da je zahvatanje zglobova simetrično.
S obzirom na to da uzrok bolesti još nije sa sigurnošću utvrđen, nema ni apsolutno efikasne terapije.
Cilj lečenja je da se bolesnicima omogući što komforniji život, uz maksimalno smanjenje bola, smanjenje stepena deformiteta zglobova, odnosno sprečavanje ili smanjenje stepena invaliditeta i naravno pun životni vek. U osnovi lečenje se može podeliti na nefarmakološko koje obuhvata program dozirane fizičke aktivnosti, dijetu, redukciju stresa, dobro poznavanje sopstvene bolesti i farmakološku koja je bazirana na upotrebi lekova. U terapiji se koriste nesteroidni antiinflamatorni lekovi (antizapaljenski) lekovi, koji uglavnom deluju tako što ublažavaju bol ali značajno ne utiču na tok bolesti, glukokortikoidi – deluju antizapaljenski, ali u stanju su i da modifikuju stepen imunološkog odgovora. Treća grupa lekova su lekovi koji menjaju tok bolesti (LMTB) i imaju ogroman značaj jer osim što ublažavaju simptome, mogu i značajno promeniti tok same bolesti, odnosno usporiti progresiju zglobnih promena. U ovu grupu spadaju metotreksat, hlorokvin, sulfasalazin, soli zlata, citotoksični agensi – azatioprin, ciklofosfamid, ciklosporin A, leflunomid.
Vi i vaš lekar možete da napravite plan lečenja koji može da uključi lekove i druge terapije. Lečenje koje rano počne može vam pomoći da izbegnete promene na zglobovima i hroničan bol.
Bolove u zglobovima, umor i ukočenost smanjićete odmorom kada osetite da ste umorni. Bol i ukočenost zglobova mogu se ublažiti termoterapijom koja uključuje tuširanje ili kupanje u toploj vodi nakon dugih perioda sedenja ili spavanja, potapanje zglobova šaka u kupku od voska, utopljavanjem. Krećite se da biste održali snagu i fleksibilnost mišića kao i celokupno zdravlje.
Hranite se zdravo – najbolji režim ishrane za osobe sa reumatoidnim artritisom je zdrava, balansirana ishrana s malim unosom zasićenih masnoća, holesterola i soli, a bogata vlaknima i složenim ugljenim hidratima (integralne žitarice, mahunarke, voće i povrće).
Pozdrav!