Do skoro je upotreba ulja u nezi kože bila nepoznanica za većinu ljudi. Mnoge poznate kozmetičke kuće su bojažljivo u svojoj ponudi imala i biljna ulja, kao dodatnu negu, najčešće, zrele i dehidrirane kože.

Upotreba biljnih ulja je uzela maha onog trenutka kada su se pojavile kombinacije različitih ulja i kada se pokazalo njihovo pozitivno dejstvo na kožu. Ovde prvenstveno pričamo o biljnim uljima, hladno ceđenim i nerafinisanim. Ulja koja koristite moraju biti u roku, upakovana u tamne bočice, a čuvanje mora biti na suvom i tamnom mestu.

Koža je najveći organ našeg tela. Izložena je spoljašnjim uticajima više od ostalih organa. Do oštećenja kože i sami doprinosimo preteranom higijenom – upotrebom jakih kozmetičkih preparata ili čestim pranjem pri čemu se remeti normalna barijera kože. Ona postaje neotporna i previše osetljiva, suva, dehidrirana, često ispucala i perutava sa okolnim crvenilom. Kada negujemo kožu, važno je da joj vratimo zažtitni omotač i pojačamo njenu odbrambenu ulogu.

nega-koze

Zašto koristiti prirodna biljna ulja?

Biljna ulja sadrže komponente koje ulaze u sastav naše kože – steroli, lipidi, fosfolipidi.  Jedan deo preparata koje nanosimo na kožu ulazi preko nje u naš organizam, sa upotrebom ulja smo sigurni da nikakva hemija neće dospeti u naš organizam. U uljima se nalaze i antioksidansi vitamin C, beta karoten, vitamin B2 , vitamin K koji se vrlo uspešno bore protiv uzročnika starenja kože – slobodnih radikala.

Nega masne i mešovite kože biljnim uljima

nega-koze-2Do skoro se upotreba ulja u nezi masne i mešovite kože smatrala udošću. Sigurno sebi poslavljate pitanje – Kako na masnu kožu da stavim ulje ? Zar nije dovoljno masna?  Ne! Ulja se preporučuju i za negu ovakve kože. Novija istraživanja govore da se korišćenjem ulja šalje impuls koži i mozgu da je koža dovoljno „nauljena“. Na taj način se smanjuje sekrecija sebuma i poboljšava stanje kože. Određena ulja regulišu sekreciju sebuma, brzo se upijaju, nisu komedogena i umiruju kožu. Treba napomenuti da je masna koža često dehidrirana, pa treba povesti računa o hidrataciji.

Ulje lešnika je divno ulje koje se koristi za negu kože. Bogato je esencijalnim masnim kiselinama, magnezijumom, selenom, gvožđem. Brzoupijajuće je, ne ostavlja mastan trag, daje osećaj prijatnosti, nije komedogeno, reguliše sekreciju sebuma.

Ulje jojobe je bogato vitaminom E, vitaminima B kompleksa, jodom, cinkom, mineralima. Ispoljava antimikrobno dejstvo, sprečavajući razvoj bakterijskih infekcija. Odlično hidrira kožu, čineći je glatkom i mekanom, brzo se upija, ne ostavljajući mastan trag. Reguliše sekreciju sebuma, vraća koži sjaj i blistavost.

Ulje semenki grožđa sadrži vitamin C, E, beta karoten i flavonoide. Omogućava zadržavanje vlage u koži, brzo se upija, nije komadogeno, ne ostavlja mastan trag.biljna-ulja-za-negu-koze

Suncokretovo ulje mogu koristiti svi za negu kože. Bogato je vitaminima A,B,E,D. Ima sposobnost da skuplja pore, zadržava vlagu, smiruje upalne procese u koži.

Nega suve i zrele kože biljnim uljima

Suvu kožu prati osećaj zategnutosti, nelagode, često je bolna na dodir. Pojavljuju se ljuspice, koža je gruba i hrapava. Javlja se svrab i češanje koje dovodi do infekcije. Posle 30.-te godine života, količina kolagena se polako smanjuje i javljaju se prve bore. Pojava bora često zavisi i od genetike. Nega suve i zrele kože je kompleksna, ali ni tu ne treba preterivati sa preparatima. Biljna ulja koje se preporučuju kod ovakve kože su:

  • Ulje pšenične klice u sebi sadrži veliku količinu vitamina E koji je odličan antioksidans. Ulje štiti ćelije kože od oštećenja, smanjuje i ublažava bore, dubinski hrani i regeneriše kožu. Koristi se i protiv upalnih kožnih problema- psorijaze, ekcema, kao i za tretiranje rana,ožiljaka i opekotina na koži.prirodna-ulja-za-negu-koze
  • Ulje semena divlje ruže sadrži veliku količinu vitamina C, beta karotena, vitamina B2, vitamina K, tanin, jabučnu i limunovu kiselinu. Odlično je za negu suve i zrele kože, koži vraća vlagu, poboljšava tonus, regeneriše je. Efikasno uklanja i hiperpigmentacije, a koristi se i u nezi ožiljaka i opekotina. Vrlo cenjeno ulje i aromaterapiji.
  • Bademovo ulje je korisno za sve tipove kože. Smanjuje osećaj zatezanja kože, odlično hidrira a može se koristiti i za skidanje šminke sa očiju.
  • Makadamija ulje sadrži oleinsku kiselinu I koristi se prvenstveno za negu suve i zrele kože. Odlično je za negu suncem oštećene kože.
  • Arganovo ulje sardži beta karoten, vitamin E, esecijalne kiseline. Vrlo je efikasan u nezi suve I zrele kože. Deluje I protivupalno pa se savetuje njegova upotreba u terapiji dermatitisa i psorijaze.

Kako se koriste bilja ulja?

Ulja se nikada ne koriste sama. Najbolje je napraviti mešavinu nekoliko ulja koja imaju slična svojstva. Ulja se koriste uvek na vlažnoj koži. Najbolje bi bilo da je nakvasite hidrolatom, ali možete i termalnom ili običnom vodom. Najbolja je upotreba uveče. Pojedina ulja možete ukapati u kremu za lice ili omiljeni losion za telo.

Ukoliko do sada niste koristili ulja, uvrstite ih u svoju svakodnevnu negu.

Vaša koža će vam biti zahvalna!