Koža predstavlja najveći organ, težine oko 3 kg i površine do 2 metra kvadratna. Ima odbrambenu ulogu, te štiti unutrašnje organe od nepovoljnih spoljnih faktora, sudeluje u termoregulaciji, sprečava prodor otrova i bakterija u organizam. U svim godišnjim dobima a posebno tokom zime, zbog delovanja hladnog vazduha, vetra i snega koža je izložena uticajima spoljne sredine pa se može javiti crvenilo, svrab, isušivanje i pucanje kože. Takođe vazduh u domovima je znatno suvlji u zimskom periodu kada radi grejanje, što dodatno isušuje kožu. Sve su ovo razlozi zbog kojih bi trebalo posebno obratiti pažnju na negu kože da bi ona bila meka, glatka i sjajna.

 

Šta je zapravo jojoba i zašto je odlična za kožu

Jedan od najboljih prirodnih proizvoda za negu kože je hladno ceđeno, nerafinisano ulje jojobe.

Jojoba je višegodišnja zimzelena, pustinjska biljka, raste u Južnoj Americi, žbunastog oblika koja raste do dva metra u visinu, dok njeno korenje doseže do čak 5-10 metara dubine. Jako je otporna na sušu i visoke temperature. Iz zrele koštice se hladnim ceđenjem dobija ulje bez mirisa čime se u velikoj meri čuvaju hranljivi sastojci. Ulje jojobe je po strukturi vrlo slično sebumu naše kože. Sebum je masna supstanca koju luče lojne žlezde, koja održava i kožu i kosu vlažnom. Jojoba ulje smatra se jednom vrstom voska koje je na sobnoj temperaturi u tečnom stanju. 

Ulje jojobe za sve tipove kože

Predstavlja odličan izbor za negu kože bilo kog tipa, posebno za negu suve, osetljive i kože sklone aknama. Bogato je vitaminima E i B kompleksa, bakrom, cinkom i jodom. 

 

Vrlo otporno i postojano ulje

Ulje jojobe je u sastavu gotovo svih proizvoda za negu kože lica i tela, u raznim kremama i pilinzima za lice, losionima za telo, u šamponima i maskama za kosu. Jedan od glavnih razloga što je toliko prisutno u preparatima, pored toga što ima protivupalno dejstvo je i to što ulje jojobe može da izdrži ekstremno visoke i niske temperature a da se ne pokvari niti da oksidira. Takođe najmanje je alergogeno od svih ulja koja se koriste za negu kože. Zato je najbolje da se koristi samo, čisto, nerafinisano ulje jojobe kakvo je Probotanic-ovo ulje. Ako nikad pre niste koristili ulje jojobe ili ste pak skloni  alergijama možete uraditi kućni alergotest i to tako što ćete na unutrašnju stranu podlaktice naneti 3 do 4 kapi ulja jojobe, pa obmotati zavojem tretirani deo kože i prenoćiti. Ujutru ako nema crvenila ili plikova bez bojazni možete koristiti ulje jojobe.

 

Ulje jojobe za glatku i sjajnu kožu lica

Sve što je potrebno da biste imali čistu, meku, glatku i sjajnu kožu, bez bora i akni, hidriranu tokom celog dana jeste da aplikujete dva puta dnevno ulje jojobe na vlažnu i čistu kožu. Dovoljno je da stavite 4 do 5 kapi ulja na lice i lagano, kružnim pokretima utrljate. Najbolje je da se aplikuje odmah nakon tuširanja ili umivanja mlakom ili hladnom vodom jer će ga koža bolje i brže apsorbovati nego kada se koristi topla voda. Ako i posle par minuta ostane uljani trag slobodno ga uklonite papirnom maramicom, a sledeći put stavite jednu kap manje. Da ne bi došlo do prezasićenja kože uljem, potrebno je da se nakon mesec dana korišćenja napravi pauza od nedelju dana.

 

Antiinflamatorno dejstvo ulja jojobe

Ulje jojobe ima antiinflamatorno dejstvo, smiruje zapaljenski proces kože pogotovo kod ekcema i rozacee. Ovo dejstvo potiče od toga što ulje sadrži visok nivo joda i antioksidanasa koji deluju na upalu umirujuće i pomažu u sprečavanju razvoja bakterija na koži, pa se smanjuje mogućnost nastanka akni i mitisera.

Ublažava bore I sprečava nastanak novih

Ulje jojobe ublažava bore i smanjuje mogućnost stvaranja novih jer dubinski hidrira kožu. Ulje je lagano pa ga koža brzo upija a pri tom ne zapušava pore.

 

Ulje jojobe kao balzam za usne

Odlično je i kao prirodni balzam za usne, sprečava pojavu suvih i ispucalih usana, a daje meke i privlačne usne zahvaljujući B i E vitaminima i mineralima.