Koža je najveći organ ljudskog tela ali kao i svi organi podložna je starenju. Već u tridesetim godinama koža polako počinje da gubi onu elastičnost i izgled kakvu je imala kada smo bili mlađi. Koža u dvadesetim godinama je zategnuta, elastična čvrsta i sveža. Kako se približavamo tridesetim dve najvažnije supstance koje drže kožu čvrstom i zategnutom, kolagen i elastin, polako se smanjuju. Pod uticajem zemljine teže, koža se opušta, počinju da se stvaraju, u početku sitnija udubljenja i ispupčenja na koži, a kako vremenom koža dodatno gubi mogućnost da nadoknađuje vlagu te promene su sve uočljivije i vidljivije. Ovaj proces se odvija kod svih nas, kod nekog je sporiji a kod nekog brži, takođe kod nekog se ranije ispoljava a kod drugih dosta kasnije. Zaustaviti ga u potpunosti ne možemo, aliono što zasigurno možemo jeste da negujemo kožu i ovaj proces znatno usporimo.
U početku to su samo sitna udubljenja, ispupčenja i neravnine, a kako godine prolaze tako su ove promene izraženije. Te promene na koži nazivamo zajedničkim imenom – bore. Bore se najčešće pojavljuju tamo gdeje koža najosetljivija i najtanja, isprepletana mrežom najstinijih kapilara a to su uglovi oko očiju, očni kapci, zatim čelo, oko usana, na bradii vratu.
Činioci koji pospešuju nastanak bora
Jedan od najvažnijih faktora za preranu ili pak kasniju pojavu bora jeste genetika. Tu genetsku predodređenost svi nosimo u genetskom kodu i da bismo na vreme pretpostavili šta može da se desi sa našom kožom dovoljno je da pogledamo lice naših starijih srodnika pre svega očeva i majki zatim baka i deka. Međutim, ovo nije i jedini faktor, navike koje smo gajili tokom celog života takođe značajno utiču na stvaranje bora. Posle genetike jedan od najznačajnih faktora smatra se preterano izlaganje sunčevoj svetlosti. Sitne pege, pojava kapilara, fleka, crvenila, gruba koža i osipi kao posledica izlaganja suncu su takođe značajan uzrok nastanka bora. Kasnije te promene na koži doprinose njenom ubrzanom starenju. Osobe svetilje puti su izloženije negativnom dejstvu sunca od tamnoputih osoba pa se kod njih pre pojavljuju bore na licu.
Konzumiranje duvana, alkohola neadekvatna higijena, dehidratacija pa čak i korišćenje određenih vrsta lekova takođe doprinose ubrzanom starenju kože prevenstveno lica. Ljudi koji se previše smeju, prave grimase, čkilje, mršte se ili pak imaju neki tik koji se odražava kroz pravljenje facijalnih ekspresija izloženiji su nastanku bora pogotovo na mestima gde se usled grčenja lica koža godinama bukvalno gužva i tu nastaju prve bore.
Zatim način spavanja, noćni život, kasno odlaženje na spavanje i previše vremena provedenog ispred ekrana televizora ili računara takođe za posledicu ima stvaranje bora.
Neki opšti znaci starenja kože
Svi smo čuli za pojam staračke pege – ravne, tamno braon pigmentne promene na koži ruku, ledja, lica i vrata koje se javljaju u zrelim godinama češće kod žena, ali su zastupljene kod oba pola. Iako u principu bezopasne promene, estetski su vrlo neugledne pa mogu da nam prave dodatne probleme. Ali obzirom da je kozmetologija napredovala danas imamo savremene i odlične preparate za uklanjannje ovih neprijatnih mrlja. Promene na koži koje se najčešće javljaju su: seboroična keratoza, u vidu crnih ili braon izraslina na koži ponekad u vrlo velikom broju. Ispucali kapilari i crvenilo koji nastaju širenjem sitnih krvnih sudova koji se nalaze pri površini kože a zovu se – teleangiektazije.
Bore oko očiju – kako ih sprečiti
Najosetljiviji deo na licu jeste svakako predeo oko očiju, onaj ispod očiju i očni kapci jer, ako ste primetili, taj deo kože je tamniji od ostatka kože lica. Oticanje kože ispod očiju u narodu još zovemo i podočnjacima i oni mogu da nastanu iz raznih razloga. Nedovoljno odmora i sna je jedan od glavnih uzroka, zatim nezdrav način života, konzumiranje cigareta i alkohola, ali i kao posledica stalnog gledanja u ekran računara ili televizora. Takođe, uzročnik mogu biti i neke vrste bolesti ali najčešći uzrok je nedovoljno nege i nezdrav način života. Smanjite izlaganje suncu, štetno mračenju ekrana, izbegavajte iritaciju očiju agresivnom šminkom i prljavim rukama. Razni alergeni takođe mogu da uzorkuju podočnjake. Ovo je važno izrazloga što je upravo takva koža sklona starenju i boranju. Pored toga što može te koristi ti razna prirodna ulja, kao što su ulja lavande, jajobe, nerolija, pšeničnih klica ili ulje tamjana, za negu kože lica možete takođe usvojiti i neke opšte savete kao što je izbegavanje sunca, korišćenje dovoljno vode, izbegavanje agresivne šminke, cigareta i alkohola.
Najbolji način za negu kože lica, za otklanjanje bora i ostalih promena na koži koje nastaju usled starenja je su svakako prirodni preparati. Biljke i njihova ulja koja se već dugo godina koriste za negu kože lica i uklanjanje bora jesu: ulje jajobe, ulje lavande, ulje neroli, ulje pšeničnih klica i ulje tamjana. Približićemo vam svako od ovih ulja a izbor je vaš. Trudite se da ih prilagodite sebi i svojim potrebama.
Hladno ceđeno ulje jojobe
Jojoba je poznata po svojim blagotvornim dejstvima od davnina, koristili su je još američki Indijanci. Pošto se u pripremi ulja jajobe koristi uglavnom plod ove biljke koji je koštunjav, ona se ne koristi u ishrani jer se dosta teško vari a i njeno ulje više je vosak jer je gusto i obiluje lekovitim supstancama. Ulje jojobe se koristi kao melem u kozmetici i medicini. Glavni je sastojak raznih krema, stavlja se u šminku i vrlo je blagotvorno, pogotovo kada je u pitanju nega lica.
Jojoba je zimzelena biljka koja posle svoje četvrte godine, od sadnje, cveta a posle cvetanja daje tvrd plod, neravnomernog oblika. Seme daje samo ženska jedinka koju muška jedinka oprašuje. Ulje jojobe koje se dobija specijalnom metodom hladnog ceđenja je izuzetno hranjivo i puno vitamina i minerala. Bogato jevitaminom E, kompleksom vitamina B, cinkom, jodom, bakrom, hromom, masnim kiselinama i selenom koji štiti, podmlađuje i vraća koži elastičnost i svežinu.Izuzetno je delotvorno u suzbijanju bora, otklanjanju mrlja, staračkih fleka, popucalih kapilara, akni, bubuljica i drugih promena na koži. Ulje jojobe možete koristiti i za hidrataciju suve i ispucale kože, ono ne samo da hidrira i hrani kožu već otklanja nečistoće i višak sebuma pa vraća koži sjaj, zategnutost i glatkoću. Nezaobilazno je u usporavanju starenja kože lica i tela.
Etarsko ulje neroli
Neroli ulje spada u jedno od najskupljih i najcenjenijih ulja u kozmetici, kako po svom blagotvornom dejstvu i sadržaju tako i po načinu dobijanja. Dobija se iz cvetova gorke pomorandže a za jedan kilogram ulja neroli potrebno je oko 500 kilograma cvetova gorke pomorandže. Izuzetno je cenjeno u kozmetologiji i parfemskoj industriji, industriji proizvodnje krema i melema. Dobilo je naziv po Ana Mariji de la Tremolle, princezi od Nerola (mesto blizu Rima), koja je izuzetno cenila cvet gorke pomorandže i tražila je da se za nju specijalno napravi parfem od ovog cveta. Uljenerolije vrloznačajno za negukože lica i uklanjanja bora. Specifično je po tome što regeneriše i prokrvljuje kožu, pa uklanja sitne popucale kapilare i vidljive vene. Koristi se za otklanjanje tamnih kolutova oko očiju, otoka i podočnjaka. Bogato je kompleksom vitamina i minerala, zateže kožu i vraća joj prirodan sjaj i elastičnost.
Etarsko ulje lavande
Pisali smo o ulju lavande u aromaterapiji, međutim njegova primena je izuzetno široka. Najčešće se koristi protiv akni i bubuljica, ispucalih kapilara, opekotina i staračkih fleka.Redovnim nanošenjem ulja lavande na lice, ali i druge delove tela gde postoji potreba, sprečavaju se upale lojnih žlezda. Ulje lavande se koristi kao antiseptik jer ono dezinfikuje kožu lica, sprečava da bakterije uđu u dublje slojeve kože i samim tim sprečava nastanak akni, bubuljica i sličnih upalnih promena. Ulje lavande se koristi i za saniranje već nastalih ožiljaka od akni i bubuljica ali i za tretiranje bora. Obnavlja i štiti kožu od iritacije i upala. Takođe je jedan od najvažnijih sastojaka krema i melema koje se koriste protiv starenja kože lica.
Etarsko ulje tamjana
Pored aromaterapije, ulje tamjana može se koristiti i kao dodatak kremama, losionima i drugim kozmetičkim preparatima.Ulje tamjana poseduje regenerativna svojstva pri čemu otklanja fleke i mrlje na koži različite prirode, obnavlja ispucalu i oštećenu kožu, vraća koži sjaj i elastičnost. Zbog svog prirodnog lifting efekta, zateže kožu i pomaže u ublažavanju bora. Sprečava infekcije, dehidrataciju i sušenje kože.
Ulje pšeničnih klica u kozmetici
Svi znamo da se od pšenice pravi hleb i peciva i da se već hiljadama godina koristi kao glavna hrana za ljude i životinje. Međutim, slabije je poznato da hladno ceđeno ulje pšeničnih klica ima svoje značajno mesto kada je u pitanju nega lica i tela. Obzirom na bogatu biohemijsku i nutritivnu vrednost pšenice ona je značajno mesto pronašla i u kozmetici, prvenstveno kada je u pitanju nega lica.
Sadrži visoku koncentraciju vitamina E, pri čemu sprečava dejstvo slobodnih radikala i štetne spoljašnje uticaje na koži. Dubinski hidriraćelijekoželica, regeneriševećpostojećaoštećenja, smanjuje nastanak i ublažava bore. Preporučuje se kod suve, osetljive i ispucale kože. Ulje pšeničnih klica je prirodni eliksir mladosti, koje je koristila i egipatska kraljica Kleopatra.
Napišite komentar
You must be logged in to post a comment.