U masaži najveću pažnju prilikom masaže treba posvetiti donjem delu leđa. Mišići u tom području održavaju protivtežu dodatnom opterećenju spreda, često su napeti što je uzrok bola u leđima.
Masaža pomaže da se ublaži mišićna napetost i bolovi u leđima, a uz to je važna i za održavanje elastičnosti kože i prevenciju nastanka strija.
Ipak bi trebalo naglasiti da postoje eterična ulja koja se nipošto ne smeju upotrebljavati u trudnoći. Neka mogu biti blago toksična dok su ostala označena kao emenagogi – mogu izazvati menstruaciju pa ih treba izbegavati kako ne bi došlo do spontanog pobačaja.
Važno je znati da u trudnoći koža više propušta nanesene stvari, pa eterična ulja mogu dospeti do posteljice i izazvati kontrakcije. Prilikom trudnoće potrebno je paziti koja se eterična ulja mogu koristiti, na koji način, i u kojim koncentracijama.
Maksimalna koncentracija eteričnog ulja koja se u trudnoći sme koristiti je 0,75 %, što znači maksimalno 15 kapi svih korišćenih esencijalnih ulja u 100ml osnovnog ulja.
U svakom slučaju, masaža baznim a ne eteričnim uljima je najsigurnija.
Eterična ulja koja tokom trudnoće treba obavezno izbegavati :
- anis
- estragon
- fenel
- žalfija
- bosiljak
- sve metvice
- lavanda
- kedar
- karanfilić
- korijander
- kapar
- jasmin
- origano
- peršun
- ruža
- ruzmarin
- zimzelen
Eterična ulja koja se mogu koristiti u trudnoći :
- bergamot
- bor
- čajevac
- jela
- crni biber
- đumbir
- grejp
- germanska kamilica
- rimska kamilica
- neroli
- pačuli
- petitgrain
- smilje
- sandal
- tamjan
- ylang – ylang
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.