U zavisnosti od godišnjeg doba, zavisi i to na koji način ćemo postupati sa našom kožom, odnosno, kakvu ćemo negu primenjivati i sa koliko pažnje.
Leto je jedno od godišnjih doba koje našu kožu stavlja na najviše iskušenja. Štetno UV zračenje može koži naneti ozbiljne probleme, kao što su opekotine, osipe razne etiologije, upaljenost lojnih žlezda, bubuljice, svrab, crvenilo zatim različite tipove dermatitisa koji mogu ostaviti nepravilnosti u vidu fleka ili pega itd. Sve su to problemi sa kojima se naša koža suočava, pogotovo leti, usled visokih temperatura, ultraljubičastog zračenja, vetra, bazenske ili morske vode, prašine i ostalih nešistoća. Ono što je večito pitanje, pogotovo za ljude sa osetljivom kožom, jeste, kako negovati kožu tokom letnjih meseci, kako sačuvati koži svežinu, hidriranost i zdrav izgled.
Najbolji i najzdraviji način nege kože je preventiva i to definitivno na prirodan način, prirodnim putem, od kojih su se najučinkovitijim pokazala biljna ulja. Biljna ulja su od davnina poznata kao veliki prijatelj kože. Za negu kože možemo ih koristiti na različite načine, dodavanjem u kupke, kreme, losione za telo, zatim, možemo sami napraviti losion za telo tako što ćemo u neko bazno ulje dodati nekoliko kapi etarskog ulja.
Biljna ulja za negu kože lica i tela
Etarsko ulje lavande, jedno je od najčešće upotrebljavanih ulja. Pogodno je za sve tipove kože. Ima antiupalno i umirujuće dejstvo. Umiruje kožu i pomaže zacelivanje povreda različite etiologije. Upotrebljava se za kožu koja je sklona aknama, posle nastanka opekotina, rana, kod gljivičnih i bakterijskih infekcija. Lavanda hidrira, umiruje i štiti kožu od štetnih spoljnjih uticaja. Prirodni je antiseptik pa dodatno dezinfikuje kožu.
Etarsko ulje od cvetova gorke pomorandže, poznato pod nazivom Neroli, je jedno od najcenjenijih ulja koja se koristi za negu kože i kose. Često korišćeno u savemenoj kozmetologiji ovo ulje ima izuzetan uticaj na kožu. Posebno dobro deluje na osetljivu, tanku, dehidriranu kožu sa proširenim porama. Uklanja sitne kapilare, fleke i slične promene na koži. Reguliše proizvodnju sebuma, zadržava vlažnost i podstiče regeneraciju ćelija kože.
Blagotvoran uticaj ulja jajobe na kožu je neosporan: hidrira i vlaži, vraća svežinu, sprečava nastanak bora i ožiljaka, pomaže kod akni, psorijaze i ekcema, opekotina od sunca. Ulje jajobe bogato je kompleksom vitamina B, zatim vitaminima A, E i C…Vitamin E sprečava starenje kože, hidrira i vraća koži mladalački izgled. Tokom procesa starenja ili preteranog izlaganja štetnim uticajima okoline, koža proizvodi manje sebuma i samim tim gubi vlagu. Tu funkciju preuzima ulje jojobe jer je sličnog sastava kao i ljudski sebum.
Ulje semenki grožđa ima široku primenu u kozmetologiji, proizvodnji preprata za negu kože lica i tela. Specifično regenerativno svojstvo koje ovo ulje sadrži odlično je za ispucalu, oštećenu i upaljenu kožu. Koristiti se kod masne kože sklone aknama, kao i za regenereciju kože usled povreda i opekotina.
Ulje pšeničnih klica štiti ćelije kože od oštećenja, smanjuje nastanak bora, dubinski hrani i regeneriše kožu. Ulje pšeničnih klica deluje blagotovorno kod upalnih kožnih bolesti. Namenjeno je regeneraciji i podmlađivanju kože, saniranju ožiljaka i finih bora, odnosno svakodnevnoj ishrani oštećene, osetljive i suve kože.
Napišite komentar
You must be logged in to post a comment.