Menopauza je stanje ženskog organizma koju karakteriše gubitak menstrualnog krvarenja, smanjenje funkcije jajnika i gubitak reproduktivne moći žene. U organizmu dolazi do pada koncentracije ili nedostatka estrogena i progesterona. Sve to rezultira velikim promenama u životu svake žene
Dijagnoza menopauze
Tačna dijagnoza menopauze se utvrđuje tek kad osoba godinu dana u kontinuitetu nema menstrualno krvarenje. Menopauza pre 40 god. je prevremena menopauza. Nastaje kao rezultat raznih bolesti i operacija (histerektomija), te dugotrajne upotrebe pojedinih lekova ( zloupotreba kontraceptivnih lekova ). Rana menopauza nastaje od 40-50 god, dok kasnu predstavlja menopauza posle 55 godine. Nažalost, današnji način života i nagomilan stres često mogu dovesti do trajnog poremećaja ciklusa.
Klinički simptomi menopauze
Simptomi menopauze se javljaju nekoliko godina pre potpunog prestanka krvarenja u vidu promena u ciklusu. Naizmenično se javlja obilno ili oskudno krvarenje. Nekada simptomi mogu biti vrlo neprijatni i remetiti svakodnevni život, a nekada vrlo blagi, čak nepostojeći. Simptomi menopauze se mogu javiti i nekoliko godina po završetku mesečnog ciklusa, pa ih žene često ne povezuju sa menopauzom. Najčešći su :
- promene raspoloženja
- nesanica
- pojačano znojenje
- neredovna menstruacija
- valunzi
- bolovi u kostima
- depresija
- umor
Promene zahvataju gotovo sve organe. Koža postaje suva, dehidrirana, bolna. Sluznica vagine postaje suva, menja se PH sredina, sa stalnim osećajem zatezanja, peckanja i pojavom čestih urinarnih nfekcija. Usled gubitka estrogena koji štiti krvne sudove, polazi do njihovog oštećenja, do pojave kardiovaskularnih tegoba, porasta srčanog pritiska, i mogućeg srčanog ili moždanog udara.
Otklonite simptome menopauze
Menopauzu i njene simptome treba prihvatiti kao normalnu pojavu u životu svake žene. Otklanjanje simptoma menopauze i razumevanje okoline su ključ za dug i ispunjen život. Vrlo je važno naći vremena za fizičku aktivnost. Aktivnosti prilagoditi svojim afinitetima, fizičkoj spremi, a po mogućstvu se obavezno konsultovati sa svojim lekarom. Jutarnje vežbe koje će probuditi Vaš organizam, vežbe za zglobove koje će sprečiti jutarnju ukočenost i bolove, ali i vožnja bicikla, plivanje, trčanje ili šetnja pola sata dnevno, boravak u prirodi sa dragim ljudima, olakšaće promene i učiniti da se žena oseća voljenom kao i do tad. Čitanje omiljenih knjiga, rad u bašti, slušanje muzike, čajevi, eterična ulja, dijetetski preparati, mirisne sveće i tople kupke delovaće umirujuće na ceo organizam, stoga ih treba stalno koristiti. Nabavite kućnog ljubimca. Pored neopisive ljubavi koju ćete dobiti od njega, to će vam biti razlog da se šetate svaki dan. Uzivajte u svojim godinama, jer svake godine su one prave. Pitanje je samo kako ih prihvatate.
https://www.womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/menopause-treatment.pdf
Napišite komentar
You must be logged in to post a comment.