By Published On: 4. 2. 2013Categories:

Radila sam test kandide na vasem sajtu po svemu sudeci ja je imam.Ja vas molim samo da mi kazete koliko je ona opasna i dali je prelazna bolest,koliko sam mogla da procitam iz izlozenog nimalo nije naivna.Unapred zahvalna Dubravka.

Poštovana Dubravka,
Kandida je više neprijatna i uporna nego što je opasna, kod zdravih ljudi, očuvanog imuniteta. Nije prelazna, jer svaki čovek sadrži ovu gljivicu u svom organizmu. Kandida je parazitska gljivica koja živi u svakom od nas u normalnim okolnostima. Normalno se može naći u donjem delu creva, vagini, usnoj duplji, na koži ali u manjem broju. Pod kontrolom je odbrambenih mehanizama organizma i lokalne mikroflore (korisnih bakterija). Ovaj zdravstveni problem najčešće se javlja kod osoba koje su preterano upotrebljavale antibiotike ili su koristile vrlo jake antibiotike, osoba sa oslabljenim imunitetom, onih koji su dobijali kortikosteroide ili boluju od dijabetesa, trudnica i osoba koje su se hranile slatkišima ili hranom koja dosta sadrži kvasnice.
Opšti simptomi koji se mogu javiti kod kandidijaze su hronična premorenost, mentalna inertnost, malaksalost… a ostali simptomi zavise od lokalizacije kandidijaze. Crevna kandidijaza manifestuje se povećanim gasovima u stomaku, mukom, gadjenjem, čestim pretakanjem u crevima, prolivima, zatvorima, pojačanom željom za slatkim itd. Oralna kandidijaza se može prepoznati po beličastim, debelim naslagama na gornjoj strani jezika, crvenilom i pečenjem sluznice usne duplje… Simptomi vaginalnih gljivičnih infekcija su: beličasti, sirasti vaginalni sekret, svrab, pečenje, a nekad i ojed, upala sluzokože vagine i vulve, bolni seksualni odnosi… Kandida može dati i infekciju nokta, kože.
Lečenje kandidijaze sprovodi se pre svega držanjem anti-kandida dijete. Dijeta se može koristiti samostalno, a redje joj se dodaju i lekovi tzv. antimikotici. Poboljšanje uvodjenjem pravilne ishrane nastaje već posle nekoliko nedelja ali je neophodno nastaviti sa dijetom maker dva meseca i hranu koja je izbegavana uvoditi postepeno.
Zabranjuje se upotreba šećera koji se dodaju namirnicama (beli šećer, smedji šećer, fruktoza, med, manitol, sorbitol itd.), kao i svih zasladjenih namirnica i obroka (torte, kolači, slatkiši, deserti, gazirani napici sa šećerom, voćni sokovi sa dodatim šećerima i sladoled). Dozvoljeno je uzimanje 1, eventualno 2 sveže voćke dnevno (osim veoma slatkih vrsta voća, kao što su groždje, lubenica i mango).Treba isključiti suvo voće, zasladjene voćne sokove, konzervisano voće.
Izbegavati namirnice od belog brašna (beli hleb i pecivo, torte, kolače, biskvite, testenine), beli pirinač i oljušteni krompir. Brašno od celog zrna pšenice, u umerenoj količini, se može unositi, takodje krompir sa ljuskom, smedji ili integralni pirinač, integralne testenine (ima ih u prodavnicama zdrave hrane i većim supermarketima) i integralna peciva.
Izbaciti hranu koja sadrži gljivice kao pekarski i pivski kvasac, pekarske proizvode sa kvascem, zrele sireve i budjave sireve. Pečurke i kikiriki takodje izbaciti. Ograničiti unos mleka i mlečnih proizvoda (osim acidofilnog jogurta, kefira koji su dozvoljeni).
Izbegavati sirće, majonez, senf, dresinge za salatu,kečap, soja umak,kisele krastavce i ukiseljene proizvode. Alkohol ne koristiti, a crnu kafu i jake čajeve svesti na minimum.
Pozdrav!