Zdrava i lepa kosa daje nam samopouzdanje i čini da se osećamo srećnije i lepše. Kako bi sačuvali našu kosu, sprečili prekomerno opadanje, podstakli njen ponovni rast, smanjili perut, poboljšali strukturu dlake ili usporili gubitak pigmenta dlake, potrebno je da znate neke od tajni iz prirode za zdravu kosu.

Hladno ceđena i eterična ulja nam mogu pomoći da na prirodan način povratimo i održimo zdravu i lepu kosu. Bitno je individualno odabrati pravu kombinaciju ulja za postizanje najboljih rezultata.

 

Kada se radi o upotrebi eteričnih ulja za kosu, postoji mnogo razloga koji opravdavaju njihovu snagu u službi zdrave kose. Bilo da želite gustu i jaku kosu, manje peruti ili da vaša kosa bude sjajnija i kvalitetnija, eterična ulja su mnogo sigurnija i jednako efikasna kao i konvencionalni proizvodi za negu kose.

Još jedan faktor koji bitno može uticati na to da eterična ulja uvrstite  u vaš izbor za negu kose je isplativost – jedna bočica vašeg omiljenog ulja ne neguje samo vašu kosu, već može pomoći i kod drugih zdravstvenih problema. Pored toga, eterična ulja su potpuno prirodna, što znači da su bez hemikalija i bolja su kako za životnu sredinu i vaš dom, tako i za vas.

Prednosti eteričnih ulja za kosu

Stimulišite rast kose i sprečava opadanje

Ne morate da koristite proizvode koji sadrže hemikalije da biste stimulisali rast kose, eterična ulja poput ruzmarina i kedra mogu lokalnom upotrebom stimulisati perifernu cirkulaciju i na taj način sprečiti i/ili prekinuti gubitak kose.

Otklanja perut

Nežna, lekovita i hidratantna svojstva eteričnih ulja poput lavande i limunske trave pomoći će vam da se borite protiv peruti prirodnim putem.

Hrani i hidrira kosu

Ljudi imaju tendenciju da troše mnogo novca na proizvode za negu kose koji se koriste da kosu bude sjajna, glatka, zdrava i ravna. Nažalost, mnogi od ovih proizvoda čine više štete nego koristi. Tretman keratinom, na primer, sadrži toksične sastojke kao što je formaldehid, za koji se zna da je kancerogen.

Umesto da se okrenete konvencionalnim metodama, upotreba eteričnih ulja za kosu učiniće vašu kosu zdravijom i jačom, bez potencijalnih nuspojava. Hidratantna, umirujuća, antiupalna i antiseptična svojstva eteričnih ulja deluju da prirodno hrane vašu kosu.

Smanjuje mašćenje temena i kose

Vaše lojne žlezde kroz sebum odgovorne su za održavanje odgovarajućeg nivoa hidratacije temena i kose. To je ono što vašoj kosi daje zdrav sjaj, ali kada vaše žlezde proizvode previše sebuma, to može učiniti vašu kosu masnom, čak i kada ste je oprali tog jutra. Neka eterična ulja, kao što je pepermint, mogu vam pomoći da kontrolišete proizvodnju sebuma, ostavljajući kosu dovoljno hidriranom i sjajnom.

Ukratko eterična ulja se mogu koristiti :

  • za normalnu, suvu ili masnu kosu,
  • za jačanje dlake,
  • za regulaciju sebuma na koži temena,
  • za uklanjanje peruti,
  • protiv suve, izritirane kože temena,
  • za poboljšanje cirkulacije temena i podsticanje rasta kose.

Eterično ulje lavande deluje pozitivno na suvu i oštećenu kosu, hidrira je, ubrzavajući njeno obnavaljanje i čineći je mekom i sjajnom. Osim toga sprečava pojavu masne peruti i veoma aktivno neguje kožu glave, pojačavajući njenu prokrvljenost i samim tim podstičući zdrav i normalan rast kose. Ulje lavande ima antimikrobna svojstva i može se koristiti u borbi protiv bakterijskih i gljivičnih infekcija temena glave.

Eterično ulje ruzmarina se često koristi u kozmetičkim preparatima za negu masne kože glave i one koja je sklona perutanju. Ulje od ruzmarina podstiče cirkulaciju kroz kožu skalpa pa na taj način omogućava bolje snabdevanje folikula dlake važnim hranjivim materijama. Zato je ulje ruzmarina vrlo čest sastojak u raznim pripravcima za podsticanje rasta kose i često se meša sa uljem divlje žalfije koje ima sličan uticaj na rast kose i od davnina se koristi protiv ćelavosti.

Eterično ulje ylang-ylanga se najčešće koristi za rešavanje problema seboroičnog dermatitisa koji može zahvatiti i predeo vlasišta. Reguliše rad lojnih žlezda, neguje kožu glave, hidrira i daje kosi sjaj.

Ulje kamilice je odlično eterično ulje za kosu jer daje sjaj i mekoću vašoj kosi dok umiruje vlasište. Kako uljem od kamilice na prirodan način da posvetlite kosu? Kombinujte 5 kapi eteričnog ulja kamilice sa kašikom morske soli i jednu trećinu čaše sode bikarbone. Koristite toplu vodu da biste napravili pastu i nanesite mešavinu na kosu. Zatim ostavite da odstoji oko pola sata pre nego što isperete. Ako želite bolji efekat, zadržite pastu dok sedite na suncu.

Ulje kedra se koristi za stimulaciju folikula. Može promovisati rast kose i usporiti gubitak njen gubitak. Takođe se može koristiti i kod raznih tipova alopecije. Studija sprovedena u Škotskoj obuhvatala je 86 pacijenata koji su bili podeljeni u dve grupe – jedna grupa je koristila kombinaciju ulja kedra, majčine dušice, ruzmarina i lavande sa baznim uljima jojobe i grožđa. Kontrolna grupa je svakodnevno koristila samo bazna ulja. Nakon 7 meseci, 44% pacijenata u grupi eteričnih ulja pokazalo je poboljšanje simptoma alopecije, dok je samo 15% kontrolne grupe pokazalo poboljšanja.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9828867

Eterično ulje peperminta neguje masnu kožu glave i daje prijatan osećaj hlađenja. Otpušava pore kože pa podstiče i rast kose koji može biti usporen zbog zapušenih pora. Čest je sastojak konvecionalnih šampona protiv peruti. U studiji na životinjama iz 2014. godine, lokalna primena ulja tokom četiri nedelje pokazala je značajne efekte rasta kose, povećavajući broj folikula.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4289931/

Kako negovati kosu eteričnim uljima

S obzirom da su eterična ulja jaka, treba ih razblažiti sa baznim uljem odnosno nosačem pre topikalne primene. Neki korisni nosači ulja za kosu uključuju: kokosovo ulje, maslinovo ulje, ulje jojobe, ulje semena grožđa i dr.

Jednostavno možete kombinovati eterična ulja za kosu sa baznim uljima po vašem izboru i masirati smesu u vlasište ili pak nanositi na celu dužinu kose u vidu pakovanja. Takođe možete dodati eterična ulja u svoj svakodnevni šampon ili regenerator.

                                                                                                       dr med. Jelena Spasić